Як в карантин не сплачувати за кредит?

Як в карантин не сплачувати за кредит?

На даний час все населення України знаходиться в умовах суворого карантину, який позбавляє звичних для українців доходів. Така ситуація особливо хвилює тих людей, які мають обов’язок виплачувати кредит.

Однак Верховна Рада України ретельно дослідила це питання і нещодавно запровадила так звані «кредитні канікули», що пов’язується зі значним рівнем зниження доходів громадян через пандемію коронавірусу. Під час карантинного періоду, банки відмінили штрафи та пеню за прострочення виплат.

Але цих заходів може не вистачити. Адже після закінчення всеукраїнського карантину, громадяни, які втратили місце роботи, а значить і постійного доходу, навряд чи зможуть одразу виплачувати  позики.

Тому багатьох цікавить відповідь на питання: «Чи можливо реструктуризувати заборгованість?». Тобто  зменшити її, чи розтягнути по терміну сплати.

НБУ зробив на своєму сайті публікацію-звернення до банків, в якій розповів, як для українців можливо відстрочити платежі по позикам. Що правда, зовсім не всі будуть мати право на реструктуризацію – тільки ті підприємства, які  ведуть свою діяльність законно. Та можуть надати фактичне підтвердження про наявні збитки через карантинні обмеження.

Нацбанк України відповів на деякі запитання на своїй сторінці у Facebook:

1.Які кредити можуть бути реструктуруванні?

Ті кредити, які позичальники добросовісно сплачували до 1 березня 2020 року.

2.Які категорії громадян мають право розраховувати на реструктуризацію кредиту?

Послаблений регламент виплат за бажанням отримуватимуть ті українці  і бізнеси, які зазнали значних фінансових труднощів через карантинні обмеження. Власники бізнесу мають надати банку реальні докази щодо зменшення прибутку або тимчасового зупинення діяльності. Значні труднощі спіткають ті бізнеси, які ведуть свою «тіньову» діяльність і зазвичай, приховують свої реальні прибутки.

  1. Як виглядають «кредитні канікули»? Клієнти банків можуть не сплачувати сам кредит чи відсотки?

Нацбанк запропонував декілька способів. Перший: під час карантину вам буде дозволено не платити тіло кредиту. Авжеж, строк договору буде подовжено на той час, який вам «заморозив» сам банк. Другий варіант: банк має право запропонувати вам капіталізацію «%» платежів. Все залежить від того, яка особисто у вас ситуація і як ви домовитесь з банком.

  1. Чи будуть банки зупиняти нарахування відсотків?

Так, банки не припиняють нарахування, адже в цей час вони нараховують «%» по депозитам клієнтам банку. Але покрити відсоток по кредиту ви можете одразу після завершення карантинних обмежень. На сьогоднішній день банкам надано розпорядження про не нарахування пені та штрафних санкцій за несвоєчасне обслуговування споживчого кредиту.

5.Банки мають можливість піднімати ставки по кредитам?

Ні в якому разі. Заходи щодо полегшення кредитування не повинні призводити до збільшення ефективної ставки та негативних змін будь-яких інших умов кредитування. Також важлива особливість – банкам заборонено назначати комісії (явні чи приховані) за  проведення реструктуризації.

6.Яким чином проводиться реструктуризація?

Кожен банк повинен зв’язуватись зі своїми клієнтами та запропонувати полегшений режим кредитування для громадян України та власників бізнесу. Але, якщо ви не дочекались дзвінка чи смс від банку, ви маєте право самостійно подати заявку  до банку, роз’яснивши свою ситуацію.

7.Чи потрібно приходити до відділення банку?

Банки діють дистанційно. Не виходьте на вулицю, а підтримуйте зв’язок з банком через телефон чи комп’ютерний пристрій. В тому разі, якщо у вас без заставний кредит, в якості згоди на реструктуризацію може бути зафіксована розмова або чат с представником банку.

8.Які заходи будуть прийматися щодо великого та середнього бізнесу?

Це питання розглядається банком індивідуально. Враховується фінансова звітність бізнесу, наявна ситуація та перспектива швидкого налагодження фінансово стану. Економічна криза через карантинні обмеження на кожному бізнесі проявляється по-різному. Десь більше, десь – менше. Це потрібно враховувати.

 Яким чином приєднатись до реструктуризації?

Як назначив Нацбанк, якщо ви не дочекались телефонного дзвінка, зателефонуйте до банку самі. Не приходьте до відділення, а дійте через засоби комунікації.

Власник бізнесу повинен надати банку фактичні підтвердження скрутного фінансово становища через карантин. Підставами можуть бути:

—         Втрата основного прибутку позичальників через умови карантину.

—         Різке коливання обмінного курсу по валютним кредитам.

Документи, які потрібні для проведення процедури:

1.Копія паспорта позичальника.

  1. Документи, які підтверджують реальну необхідність реструктуризації кредиту.

3.Справка о прибутках, виписка з рахунків чи будь-який інший документ, що підтверджує платоспроможність.

4.Виписка з трудової книжки, чи довідка від роботодавця про трудову діяльність.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *